Csernus
A családi pincészet és szőlőterületei a közép szlovákiai borvidék déli részén, Ipolynyék községe felett, a festői szépségű vulkanikus Őr hegy déli lejtőin terülnek el. Csernus Károly és fia, Károly azon dolgoznak, hogy boraikban megmutassák a természet adta egyedülálló ízvilágot és a talajból eredő ásványosságot. Már generációk óta foglalkoznak borkészítéssel, és büszkén mondhatják, hogy a hagyományokat megőrizve családjuk immár több, mint 400 éve él Ipolynyéken.
Az alapító, Csernus Miklós borász hosszú évek munkájával alakította ki a pincészet filozófiáját. A szőlőtermesztésben a fenntarthatóság és a természet tisztelete az elsődleges szempontok.
Szőlőterületek Ipolynyéken találhatóak. Több mint 10 féle bor készül, főleg fehér borok (zöldveltelini, rajnai rizling, sauvignon blanc, pinot blanc, chardonnay, peszeki leányka) de a kínálatban megtalálható a pezsgő, a siller is és a legjobb évjáratokból vörösbort (kékfrankos) is készítenek.
Nagyon fontosnak tartják a tőketerhelés visszaszorítását 0,5-1,0 kg közé, mivel így koncentrálódnak az ízek a szőlőben és végül a borban. Kizárólag vadélesztőket használnak, így az erjedés alatt egyedi íz-és illatvilág jön létre, mely szépen visszatükrözi az adott évjárat jellegzetességeit.
Az ültetvényekben vulkanikus altalajon (andezit, gránit, riolit-tufa, olvadt láva, vasas üledék, mészkő, homokkő) termesztik a szőlőt, melyet több millió évvel ezelőtt a Pannon tenger borított. A szőlő ültetvények között vannak 40-60 év közöttiek is. 10 Ha területről szüretelnek és több mint 35 családot fognak össze a környékről, akik a pincészet útmutatásai mentén termelik szőlőt. Minden esetben kézi szüretről beszélünk, majd gravitációs feldolgozással nyerik ki a lét.
Nem használnak semmilyen enzimet, így a borok hisztamin mentesek. Egy komplex erjesztési metódussal valóban természetes úton dolgoznak a szőlővel.