Szerbia
Szerbia a Balkán-félsziget szívében fekszik, a Duna jelenléte, folyása náluk is meghatározó. A korabeli Monarchia hatásainak megfelelően a közép-európai kulturális hatások igazi olvasztótégelye.
Szerbiában ma mintegy 20 ezer hektár szőlőültetvény található, amelynek közel 60%-a fehérbor. Az országban 200 fajtával dolgoznak, de a top10 fajta a területek kétharmadát teszi ki. Nagyjából 2 millió hektoliter bort termelnek évente. Szerbiának hivatalosan 22 borvidéke van, amelyek 77 borvidéket foglalnak magukba.
Szerbia történelme is - ahogy Közép-Európa legtöbb országának – nagyon „eseménydús” és ezek a társadalmi, politikai változások nagy mértékben hatottak a boriparág fejlődésére és/vagy megtorpanására is.
A római feljegyzések szerint a korabeli szerb területeken egészen addig volt szőlő, amíg Domitianus császár meg nem tiltotta a bortermelést Olaszországon kívül. Aztán Marcus Aurelius Probus szolgálaton kívüli katonái szőlőt ültettek a Fruška Gorán és később a 11-14. század volt a bor aranykora, amikor a szlávok áttértek a keresztény hitre.
Ezt követően a 16-19. oszmán hódításai elpusztították a szőlőültetvényeket. Bár a megszállók hozták az országba a szilvát, Szerbia későbbi nemzeti gyümölcsét, amelyet különösen slivovitzba pároltak.
A filoxéra pusztítása (19. század végétől), a két világháború, a szovjet behatás évtizedei mind fájdalmas nyomot hagytak az országon és a borágazaton is. A régi állami pincészetek gyakorlatilag eltűntek és ma már mintegy 500 magán, családi pincészet lépett a helyükre.
A helyi szőlőkből származó borok egyre szebb formájukat mutatják, mint például a fehér Grašac és Morava, a vörös Probus és Prokupac. Ugyanakkor a nemzetközi szőlők jelenléte fontos, és megmutatja, milyen jó a terroir. A Chardonnay, a Sauvignon Blanc, a Cabernet Sauvignon és a Merlot különösen jól teljesít. Elindult a természetes és narancsboros vonal is. A legfontosabb borzónák közé tartozik a Belgrádtól északra fekvő Vajdaság és Közép-Szerbia.
A Vajdaság 21 500 km² területű. Három nagy folyója, a Duna, a Tisza és a Száva három nagy földrajzi egységre osztja a tartományt:
Bácska (szerbül Bačka) nyugati része, Bánság (Banat) keleti része, Szerémség (Srem) déli része
Emellett délnyugaton egy kis rész, a Drina és a Száva közötti síkság Macsó (Mačva) régió északi része.
A Dukay borászatunk szőlői a Szerémségben találhatók, feldolgozó pincészete pedig Magyarkanizsán.