Horvátország
Történelmileg a mai horvát területeken régóta ismert a szőlőtermesztés, borkészítés mestersége. Jóval az ókori görögök és rómaiak előtt, az illírek idejében, több mint 1000 évvel Krisztus előtt, is készítettek bort a dalmát szigeteken.
Horvátország Olaszországtól keletre, az Adriai-tenger túlsó partján található. A területnek különleges, patkószerű alakja van, így az ország sokszínű éghajlati behatással rendelkezik, ami a szőlőtermelésben is megmutatkozik. Összesen majd 18 ezer hektáron található most (2023) szőlőültetvény.
Több borrégióban dolgoznak a horvátok. Északnyugaton található Isztria a klasszikus mediterrán klímával. A szárazföld belsejében Szlavónia, ahol kontinentális éghajlat uralkodik. Északon Zagorje hűvös, délen pedig Dalmácia, ahol a meleg és száraz mediterrán éghajlat határozza meg az munkát.
Az ország nem kevesebb, mint 120 szőlőfajtát tartalmazó listával büszkélkedhet, amelyeket ők mind őshonosnak tekintenek. A különleges szőlőfajták, a különböző éghajlati övezetek, valamint a változatos borkészítési stílusok Horvátországot egy nagyon izgalmas, sokszínű bortermelő országgá teszik.