Szlovákia
„Szlovákia 1993-as függetlenné válása óta nemzetközi és hagyományos fajták felhasználásával készült borok izgalmas sorát állítja elő, amelyek felfedezésre várnak.” (Sylvia Wu)
Az ország tipikus kontinentális éghajlattal rendelkezik, télen-nyáron szélsőséges hőmérséklettel. Mivel az ország közel van a kereskedelmi célú szőlőtermesztés északi határához (48-49° É szélesség), borvidékeinek többsége a melegebb délnyugaton és a déli határ mentén található, hűvös éghajlatot jobban kedvelő fajtákkal beültetve. Hat borrégióra bontják az országot és azokon belül további apellációkat különböztetnek meg.
Régiónként, altalajonként, mikroklímánként más-más fajtákat telepítenek, de elmondható, hogy a Veltlinske Zelené (Grüner Veltliner) a Rizling Vlašský (olaszrizling) Pinot Blanc, Tramini, Müller-Thurgau elterjedt fehér fajták. A Frankovka Modrá (Blaufränkisch, kékfrankos) a Pinot Noir, a Svätovavrinecké (St. Laurent), Cabernet Sauvignon pedig gyakori vörös fajták közé tartoznak. A magyar Tokaj borvidék szlovák oldalán pedig főként furmintból, lipovinából (Hárslevelű) és Muškát Žltýból (muskotály) készülnek a száraz és édes borok.